2011. május 19., csütörtök

14 állami egyetem marad?

Későbbre halasztja a kormány a felsőoktatási intézmények integrálásával kapcsolatos átszervezéseket - írja az origo.hu. A cél a megtakarítás, ennek érdekében vonnák össze például a Budapesti Corvinus Egyetem Gazdálkodástudományi és Közgazdaságtudományi Karát a Budapesti Műszaki Egyetemmel (BME), amely Nádor József Egyetem néven működne tovább. A változtatások alapján többek között a BME Természettudományi Karát, illetve a Corvinus Társadalomtudományi Karát az Eötvös Loránd Tudományegyetemhez csatolnák, illetve a gödöllői Szent István Egyetem agrárközpontként működne a Corvinus több kara és a Károly Róbert Főiskola bevonásával - olvasható a Heti Válaszban. Az intézmények számát 29-ről 14-re csökkentené a kormány.

Mégsem zárja le a nyár közepéig, hanem későbbre halasztja a kormány a felsőoktatási intézménystruktúra átszervezését. Az origo.hu információi szerint most azt vizsgálják, hogy a szakok ésszerűsítésével hogyan lehetne megtakarításokat elérni a felsőoktatásban. Az átszervezéshez ugyanis több idő szükséges: a szerkezeti átalakítások kidolgozását hatástanulmányokkal is alá kívánja támasztani a kormány.
Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter kifejtette, hogy első körben inkább a szakok szétaprózódottságának és párhuzamosságainak megszüntetésével próbál megtakarításokat elérni a kormány. A magyar felsőoktatásban ugyanis nagyon sok a párhuzamos képzés, csak a fővárosban például tíz államilag támogatott kommunikáció szak működik, illetve sok szakegyetem indít olyan képzéseket, amelyek már léteznek hozzájuk közeli intézményekben. Államilag támogatott alkalmazott közgazdaságtan, és nemzetközi gazdálkodás szakokat indított például a BME is, miközben a Duna túl partján, a Corvinuson már korábban ezeken a szakokon tanultak a hallgatók.
A szerkezeti átalakítás okaként nevezik meg azt is, hogy túl sok az egyetemista az országban. A kormány 30 százalékban határozná meg a diplomások arányát a 30-34 éves korosztályban, miközben az EU 40 százalékot említ. Sok érv szól a diplomások nagy száma ellen, így a túlképzett munkába állók, vagy a családalapítás idejének kitolódása. Az oktatáspolitikusok a diploma mellett érvelnek, hiszen a felsőfokú oklevéllel rendelkezők még mindig könnyebben elhelyezkednek a munkaerőpiacon, és magasabb fizetést is kapnak. A költségtérítéses hallgatók folyamatos létszámcsökkenése is nehezíti a fenntartást, hiszen míg hat-hét éve a diákság fele fizetős képzésben tanult, jelenleg ez az egyetemisták negyedéről mondható el. Problémát jelent emellett a vidéki főiskolák válsága, bár sok helyen fejlettebb az infrastruktúra, mint a fővárosi intézményekben, mégis egyre kevesebb diák jelentkezik vidéki nagyvárosokba tanulni.
A jelenlegi 29 állami intézményből 14-et hozna létre a kormány. Az átalakítás a vidéki intézményekre is jelentősen kihat a Heti Válasz információi szerint: a veszprémi Pannon Egyetem például átvenné a Nyugat-magyarország Egyetem három karát - Bölcsészettudományi, Természettudományi, Művészeti, Nevelés- és Sporttudományi Kar -, az egri Eszterházy Károly Főiskola pedig a Miskolci Egyetem három karát fogadná be, az Állam- és Jogtudományi Kart, a Bölcsészettudományi Kart, a Comenius Főiskolai Kart, illetve ide csatlakozna még a Szent István Egyetem Alkalmazott Bölcsészeti Kara. A Pécsi Tudományegyetem alá tartozna a kaposvári felsőoktatási intézmény, illetve létrejönne a Dunamenti Főiskola a kecskeméti, a bajai, a dunaújvárosi és a szolnoki főiskolák, valamint a Pécsi Tudományegyetem Szekszárdon működő Illyés Gyula Főiskolai Kara bevonásával.
Újonnan létrehozandó intézmény lenne a Dunamenti Főiskola, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, a Nyugat-magyarországi Széchenyi Egyetem, és a Budapest Művészeti Egyetem. Előbbi a nevében szereplő két intézmény összevonásával jönne létre, utóbbi pedig a zene-, tánc-, képző-, és színművészeti képzést fogná össze. Azok az intézmények, amelyek kimaradnak az állami intézményeket közlő névsorból, magánintézménnyé alakulhatnak - írja a Heti Válasz.
(Forrás: origo.hu, Heti Válasz)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

PONTHATÁROK 2011 - PÓTFELVÉTELI 2011

FELVÉTELI PONTHATÁROK 2011 – PÓTFELVÉTELI 2011

A ponthúzás után blogunkban szeretnénk közzétenni a 2011-es felvételi ponthatárokat!

Drukkolunk, hogy a felvételi ponthatárok 2011-ben, Neked kedvezően alakuljanak! Érdemes a www.felvi.hu oldalát böngészned, megnézni az előző évi ponthatárokat melyek alapján meg tudod becsülni a 2011-es ponthatárokat.

A felvételi ponthatárok kihirdetése és a pótfelvételi eljárás ugyan még nagyon messze van, de addig is szeretnénk sok-sok hasznos információval szolgálni.

Ha nem sikerül sem a felvételi, sem a pótfelvételi, vagy nem is szeretnél a felsőoktatásban továbbtanulni, gondolkozz el azon, hogy nem lenne-e érdemes a következő tanévben egy piacképes szakmát szerezni. Rengeteg OKJ-s szakképesítés közül választhatsz úgy, hogy a képzés költségeit az állam finanszírozza. Ráadásul az úgynevezett „emeltszintű” és „felsőfokú” OKJ-s szakképesítésekért többletpontot kapsz, melyet a következő évek felvételi (pótfelvételi) eljárásai során érvényesíttetni tudsz.

Iskolánkban rengeteg képzés közül választhatsz, a következő linkre kattintasz: META (Modern Európai Tanulmányok Akadémiája) iskolarendszerű képzései

Egészségügy-szociális-pedagógia szakirány:
-Ápoló, felvételi többletpont: egészségtudomány (kivéve orvostudomány)
-Általános asszisztens, felvételi többletpont: -
-Csecsemő és gyermekápoló, felvételi többletpont: egészségtudomány (kivéve orvostudomány)
-Fogászati asszisztens, felvételi többletpont: -
-Gyógymasszőr + sportmasszőr, felvételi többletpont: -
-Gyógypedagógiai asszisztens, felvételi többletpont:pedagógia
-Gyógyszertári asszisztens, felvételi többletpont: -
-Kisgyermekgondozó,-nevelő, felvételi többletpont: pedagógia, társadalomtudomány
-Mentőápoló, felvételi többletpont: -
-Szociális asszisztens, felvételi többletpont:pedagógia társadalomtudomány

Sport:
-Sportszervező menedzser, felvételi többletpont: -
-Fitness-wellness asszisztens, felvételi többletpont: -

Pénzügy-ügyvitel:
-Emberi erőforrás ügyfélkapcsolati asszisztens, felvételi többletpont: -
-Pénzügyi-számviteli ügyintéző + bérügyintéző, felvételi többletpont: -
-Ügyintéző titkár + személyügyi ügyintéző, felvételi többletpont: bölcsészettudomány, gazdaságtudomány, jog és igazgatás

Kereskedelem-vendéglátás-idegenforgalom:
-Idegenvezető + utazásügyintéző + rendezvényszervező, felvételi többletpont: gazdaságtudomány
-Kereskedelmi ügyintéző + eladó + kereskedő-boltvezető, felvételi többletpont: -
-Logisztikai ügyintéző + marketing ügyintéző + nemzetközi szállítmányozási ügyintéző, felvételi többletpont: gazdaságtudomány
-Protokoll ügyintéző, felvételi többletpont: gazdaságtudomány
Marketing és reklámügyintéző
-Utazásügyintéző + rendezvényszervező, felvételi többletpont: gazdaságtudomány
-Vendéglős, felvételi többletpont: -

Még néhány bónusz:
-nappali tagozaton: családi pótlék, árvaellátás, egészségbiztosítás, diákigazolvány
-esti tagozaton: diákigazolvány

Ki jelentkezhet államilag finanszírozott képzésre? Bárki, aki még nem rendelkezik államilag finanszírozott szakképesítéssel! Vagyis e tekintetben nincs életkorbeli kötöttség! Az életkor szerepe csak annyi, hogy nappali tagozatra 22 éves korig (aki 7 évesen kezdte meg az általános iskolát annak 23 éves korig) járhatsz, míg esti/levelező tagozatra felső korhatár nélkül jelentkezhetsz!

KATTINS IDE, ÉS NÉZZD MEG A RÉSZLETEKET: META (Modern Európai Tanulmányok Akadémiája) iskolarendszerű képzései

Ha feliratkoznál hírlevelünkre, ezt itt teheted meg!

2011-ben is lesz PONT OTT PARTI, akár az előző években, ahol nyilvánosan fogják egy fergeteges buli keretein belül kihirdetni a 2011-es felvételi ponthatárokat. Helyszín: Millenáris

Remélem, rögtön felvesznek. Ha mégsem, lehetőséged lesz a pótfelvételi 2011-es eljárás során még egy helyet megjelölnöd (itt azonban már csak sajnos önköltséges képzést választhatsz). Természetesen a pótfelvételi ponthatárok is fel fognak kerülni az oldalunkra.

Ha a felvételivel, továbbtanulással kapcsolatban írnál valamit, akkor IDE KATTINTVA MEGTEHETED!!!